יעקב הולך לישון פעמיים

בפעם הראשונה שיעקב לא הצליח להירדם הוא היה לבד. הוא הלך לישון ברחוב עיר גדולה וזרה והפגיעות קיננה בו חרדות שלא נתנו לו שינה. רק כשסידר סביבו כמה אבנים מקומיות לכדי בית זמני, נפלה עליו שינה שהביאה עימה חלומות גדולים. הכל היה בתנועה ונע מעלה ומטה, ומתוך החרדה אלוהים נגלה עליו ונתן לו את הברכה שאביו לא העז לתת לו בעצמו. אביו בעצמו ברח מהסבא שניסה לתקוף אותו בחמת זעם דתית, ושנים אחר כך הוא התגורר דודתו החורגת ובנה, שגם אותם גירש הסבא אברהם במסווה של ציווי אלוהי לגחמה של אשתו. יעקב חלם על משפחה משל עצמו שתהיה גדולה ומבורכת ותגור על אדמה אחת, בלי כל הטירוף הזה של הנדודים ממקום למקום, עוד מורשת של הסבא. כשהוא קם בבוקר הוא אוסף את האבנים שהתמזגו להם בלילה ויוצק עליהם שמן. לתת את הסמיך על הנוקשה, את החלק על המחוספס. רק ההגנה הזמנית שהאבנים סיפקו לו איפשרה לו לתת אמון במרחב סביבו, ולמבט לפנות פנימה. הוא עזב שוב את האדמה המקוללת בתקווה לשוב אליה אדם אחר.

בפעם השניה יעקב היה מוקף בנשים וצאצאים. הוא גדל מאז הנער השברירי ההוא, ועדרים הקיפו את בהמות הרכיבה של נעריו. כשכולם חצו את הנהר יעקב חזר אחורה, כדי לבדוק מה קורה כשמנקים הצידה את כל מה שיש לך. האיש שהגיח מתוך מה שנשאר היה כבד בדיוק כמוהו ובאותו גובה. הוא לא יכל להביט לו בפנים, במקום זה ניסה להסיר את ידיו שאחזו ברגלו ושכעלה האור הוא חזר להיות אותו יעקב בעל הרכוש והנשים אבל צולע. אלוהים קיים את הבטחתו ודיבר אליו ללא הרף. רק כל פעם כשנכנס למיטה הוא חיכה לשמוע את הצרחות ולהרגיש את הידיים המכות בגוף וכשעלה הבוקר כולם כבר קראו לו בהתפעלות ישראל, האיש הישר, ורק הוא המשיך לזכור כמה עקום הוא היעקב.

דווקא במצרים הוא ישן טוב. שבעה עשר שנים של שקט בלילות על הנילוס. האדמה פה לא רוויה בדם של הרצח ההוא, ופה חוצים את הנהר רק פעם אחת, בדרך אל המוות. הוא לא רצה לשמוע או לדעת על המלחמות בין האחים. העדיף להתרחק מיוסף ולא שאל מעולם את השאר אודות האמת על הכתונת הרוויה בדם ההיא. בארץ הזרה אפשר להרגיש את חמימות החול, את הליטוף של הגרגירים. כשישוב אל הקרירות של הסלעים באדמת כנען הוא כבר יהיה חנוט בתכריכים, ורגע לפני כן אלוהים יפר את השתיקה ויגלה לו את כל האמת. עד לאותו רגע סופי הוא נהנה מהשקט. כל ערב נכנס אל המיטה המוצעת והשאיר אור קטן דולק.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s